biotyna
Uroda,  Zdrowie

Biotyna – co to jest, niedobór, objawy (witamina B7, H)

Biotyna należy do rodziny witamin z grupy B. Znana jest też pod nazwą witamina B7 lub witamina H i jest niezbędna dla organizmu.

Uznawana jest za witaminę piękności, ponieważ między innymi odpowiada za zdrowy wzrost skóry oraz włosów. Ponadto bierze także udział w wielu procesach metabolicznych organizmu, np. W metabolizmie tłuszczów, węglowodanów oraz białek. W ten sposób zapewnia utrzymanie komórek krwi, tkanki nerwowej i gruczołów łojowych.

Biotyna to rozpuszczalna w wodzie witamina z grupy B. Występuje w niskich stężeniach w niemal wszystkich produktach spożywczych. Ta witalna substancja wspiera zdrowie cery, włosów oraz paznokci. Ponadto biotyna odgrywa znaczącą osobę w metabolizmie.

Biotyna (witamina B7) – niezbędna substancja dla pięknej skóry, włosów oraz paznokci

Organizm ludzki potrzebuje dla zdrowej skóry biotyny (witamina B7). Również włosy oraz paznokcie korzystają z tej witalnej substancji. Witamina B7 (czasami nazywana również witaminą H) odgrywa ważną kwestię w prawidłowym wdrażaniu informacji zawartych w genomie. Jest współodpowiedzialny za regulację funkcji genów w jądrze komórkowym. Witamina H przeciwdziała cienkim, łamliwym i matowym włosom oraz zapobiega ich wypadaniu . Zapewnia zdrowy stan naszej skóry oraz zapobiega łamliwości paznokci.

Biotyna – ważny koenzym w metabolizmie

Biotyna odgrywa znaczącą kwestię w metabolizmie kwasów tłuszczowych , ponieważ wspiera enzymy, które budują oraz rozkładają kwasy tłuszczowe. Zapewnia również regulowany proces metabolizmu białek wspomagając składanie się aminokwasu leucyny, działając tym jedynym jako starter. Ponadto, witamina h sprzyja powstawaniu cukrów z białka oraz tłuszczu e n na metabolizm węglowodanów . Biotyna odgrywa i ważną rolę w metabolizmie cholesterolu .

Co to jest biotyna?

Biotyna to rozpuszczalna w wodzie witamina z grupy B. Witaminy to substancje, których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć lub jedynie w małych ilościach. Dlatego bardzo istotne jest prawidłowe spożycie diety. Biotyna znana jest także pod nazwami witamina H oraz witamina B7.

Jakie zadania ma biotyna w organizmie?

Podobnie jak wszystkie witaminy z grupy B, biotyna jest składnikiem enzymów a tym samym bierze udział w procesach metabolicznych. Enzymy zależne od biotyny przetwarzają węglowodany , tłuszcze oraz białka, dzięki czemu organizm może wykorzystywać te składniki odżywcze jako nośniki energii oraz budulec (białka!).

Biotyna witamina H jest ważna dla włosów : wiele osób wie, że biotyna wspomaga wzrost włosów. Wspomaga tzw. Proteiny keratynowe, a tym samym utrzymanie zdrowych włosów.

Keratyna jest składnikiem nie tylko włosów, ale ponadto cery : biotyna jest więc ważna dla zdrowej cery. Ponadto witamina wspomaga wzrost krwinek, gruczołów łojowych oraz tkanki nerwowej.

Biotyna może także pomóc w normalizacji poziomu cholesterolu oraz cukru we krwi oraz zapobieganiu cukrzycy ciążowej.

Biotyna ciekawostka

Biotyna jest przydatna nie tylko dla cery, włosów i paznokci – bierze także udział w metabolizmie tłuszczów i białek i przeciwdziała wysokiemu poziomowi cholesterolu.

Biotyna gdzie występuje i jest najwięcej

Pokarmy zwierzęce są szczególnie bogate w biotynę, na przykład wątróbka cielęca, ale ponadto żółtka jaj zawierające około 10 mikrogramów biotyny. Jednak żółtka jaj zawierają awidynę, która wiąże się z biotyną, zapobiegając jej wchłanianiu. Ponieważ awidyna jest niszczona pod wpływem ciepła, biotyna z gotowanych lub smażonych jaj może być odpowiednio wykorzystana.

Oprócz produktów pochodzenia zwierzęcego witamina piękna jest także zawarta w produktach pochodzenia roślinnego. Na przykład 100 gramów płatków owsianych daje 20 mikrogramów biotyny, a grzyby 16 mikrogramów. Przy 60 mikrogramach na 100 gramów soja jest miana za czołowego dostawcę biotyny.

hair care panda

HAIR CARE PANDA

Zarodki oraz otręby pszenne, orzechy, soczewica, a także szpinak, pomidory, banany oraz truskawki również dostarczają niezbędnej witaminy. Biotyna z żywności pochodzenia roślinnego że stanowić i przetwarzana bezpośrednio przez organizm, podczas gdy biotyna z produktów pochodzenia zwierzęcego musi najpierw zostać rozłożona za pomocą związków białkowych w organizmie, zanim będzie mogła zostać wchłonięta.

Ponieważ biotyna jest rozpuszczalna w wodzie, nie należy gotować warzyw z nadmierną ilością wody lub zbyt długo. Dotyczy to jednak większości witamin, ponieważ są one szczególnie wrażliwe na ciepło, światło oraz tlen. Najlepszym sposobem na gotowanie warzyw na parze jest utrzymanie ich chrupkości.

Najlepszym sposobem zapobiegania niedoborom biotyny jest świeża oraz zbilansowana dieta. Biotyna jest szczególnie bogata w wątrobę wołową oraz inne podroby. Ale weganie i wegetarianie również mogą dobrze zaopatrzyć się w biotynę. Szczególnie pomocne są orzeszki ziemne, orzechy włoskie, migdały oraz płatki owsiane.

Biotyna występuje:

 • kalafior
 • Soja
 • soczewki
 • Grzyby
 • Groch
 • ser

Niedobór biotyny

Objawy niedoboru biotyny:

 • Utrata apetytu
 • miejscowe nienormalne odczucia
 • Nadwrażliwość
 • nudności
 • większa wrażliwość na infekcje
 • Senność oraz senność
 • Zmiany skórne
 • łamliwe paznokcie
 • Zmiany włosów lub wypadanie włosów
 • podwyższony poziom cholesterolu
 • ból w mięśniach
 • depresje

Zapobiegaj i zmniejszaj niedobór biotyny

Zdrowa oraz zbilansowana dieta zazwyczaj zapobiega niedoborom witaminy b7. Grupy ryzyka takie jak palacze, alkoholicy czy kobiety karmiące piersią mogą stosować preparaty zawierające biotynę. Do zapobiegania wystarczy mniej niż 0,2 mg dziennie.

Jeśli jesteś niedobór biotyny, zwykle nie możesz temu zaradzić, spożywając określone pokarmy, ale musisz uciekać się do kapsułek biotyny lub tabletek biotyny .

skóry włosów i paznokci

Objawy niedoboru biotyny w organizmie

Ponieważ tak wiele pokarmów zawiera biotynę, niedobór jest bardzo rzadki. W większości przypadków można to przypisać wrodzonej wadzie enzymatycznej, która zapobiega uwalnianiu oraz wchłanianiu witaminy. Osoby dotknięte chorobą w coraz większym stopniu wydalają biotynę z moczem oraz mogą wykorzystywać biotynę związaną z białkami tylko w ograniczonym zakresie. Nawet dłuższe sztuczne (pozajelitowe) odżywianie bez dodatku biotyny może prowadzić do niedoboru.

Objawy niedoboru biotyny:

 • matowe włosy lub wypadanie włosów
 • kruche, łamliwe paznokcie
 • Utrata apetytu, nudności
 • łuszcząca się czerwona wysypka wokół oczu, nosa , ust oraz narządów płciowych
 • rozdarte kąciki ust
 • depresje
 • nudności
 • Słabość oraz apatia
 • Drętwienie oraz mrowienie kończyn
 • Zaburzenia rozwojowe u niemowląt

Skąd wiedzieć, czy mam niedobór biotyny?

Niedobór witaminy h występuje bardzo rzadko, jeśli stosujesz zdrową dietę. Niemniej jednak w szczególnych okolicznościach (cukrzyca, antybiotyki, zbyt duże ilości alkoholu, palenie tytoniu, nieswoiste zapalenia jelit, diety jednostronne oraz kuracje na czczo) może wystąpić niedobór, na co wskazują następujące objawy:

Niedobór biotyny

Zwykle otrzymujemy wystarczającą ilość biotyny z naszego pożywienia. Rzadko pojawia się niedobór. Jednak niektóre grupy ludzi są bardziej narażone na rozwój niedoboru biotyny.

Przyczyny niedoboru biotyny w organizmie

Istnieją różne możliwe przyczyny niedoboru biotyny. Z jednej strony, nie może być choroba lub pewna sytuacja życiowa, z różnej strony, niezdrowy tryb bycia może również prowadzić do niedoboru witaminy B7 .

Jelly Bear Hair

Jelly Bear Hair

Czynniki wpływające na niedobór biotyny są:

 • uzależnienie od alkoholu
 • używanie nikotyny
 • nadmierne spożycie surowych jaj
 • długotrwałe stosowanie antybiotyków
 • Karmienie piersią
 • niektóre choroby dziedziczne, takie jak niedobór biotynidazy

Biotyna: żywność o wysokiej zawartości

Możesz uzyskać biotynę zarówno z żywności pochodzenia zwierzęcego, jak również roślinnego. Jednak produkty zawierają różne ilości witamin. Ponadto informacje na ten temat różnią się w zależności od źródła.
Zasadniczo obowiązuje: duże ilości biotyny zawierają wątróbkę wołową, drożdże, żółtko jaja, orzeszki ziemne oraz płatki owsiane. Nieco mniej zawierają zboża i produkty zbożowe, mleko oraz produkty mleczne, pomidory, marchew, ser oraz mięso. A te potrawy zwykle trafiają na talerz bardzo częściej niż na przykład wątróbka wołowa oraz żółtko jaja. Dlatego są najważniejszymi źródłami biotyny.

Jak wyrażany jest nadmiar biotyny?

Wiele osób z rozmaitych powodów regularnie przyjmuje suplementy witaminowe. Nierzadko zawierają one też biotynę. Jednak skutki uboczne lub nietolerancja nadmiernego spożycia nie są jeszcze znane. Nawet terapeutyczne podawanie 200 miligramów biotyny dziennie nie ma konsekwencji zgodnie z obecnym stanem wiedzy. A nie ma górnej granicy spożycia biotyny .

Co się stanie, jeśli przedawkuję biotynę?

Nawet w dużych dawkach biotyna z pożywienia nie wydaje się mieć żadnych znanych negatywnych skutków. A nie posiada wyraźnej górnej granicy spożycia biotyny. W ramach prewencyjnego środka bezpieczeństwa BfR jednak zaleca, aby dzienna dawka wzbogaconej żywności nie przekraczała 180 mikrogramów.

BIOTYNA NA WŁOSY

About Post Author

Witam, Jestem Edyta, kosmetolog, zdrowie, uroda, moda