maniok jadalny wartości witaminy
Opinie

Maniok jadalny – wartości odżywcze, witaminy i zastosowanie

Podczas gdy Europejczycy za główne źródło węglowodanów uważają mąkę i ziemniaki, mieszkańcy Ameryki Środkowej, Południowej, Azji i Afryki hodują korzeń manioku jadalnego. W Ameryce Południowej, Azji i Afryki uważany jest za podstawę diety ich osadników. Aż 60% ludności używa go każdego dnia, jak w Europie spożywane są ryż, ziemniaki czy pszenica. Zawiera witaminy A, witaminy z grupy B, tj. B1, B2, B3, B6 i B9, które odpowiadają za utrzymanie równowagi metabolizmu, a także witaminę C. Maniok jadalny, zwany juką, nie posiada wiele tłuszczów, białka, błonnika ani cukrów, ale za to jest bogata w cynk, fosfor, potas, sód, magnez, mangan, miedź, wapń i żelazo.

Maniok jadalny, co z niego zrobić?

maniok jadalny tapioka

Najprostszą postacią, w której możemy spożywać maniok jadalny jest jego ugotowany korzeń. Tak, jak na co dzień gotujemy ziemniaki lub ryż, wystarczy ugotować, usmażyć lub upiec bulwę brazylijskiej rośliny. Dieta paleo pełna jest przepisów wykorzystujących maniok pod postacią tapioki. Tapioka jest całkowicie pozbawiona cholesterolu oraz glutenu, dlatego świetnie sprawdza się, jako substytut mąki pszennej w trakcie gotowania lub pieczenia. Bogata w skrobię nadaje się do zagęszczania sosów, deserów i zup. Inną mąką jest kassawa. Otrzymywana po starciu, osuszeniu i zmieleniu korzeni manioku. Stanowi główny składnik do wypieku chleba, produkcji piwa, smażenia placków czy wytwarzania kaszy. Istotne jest, aby poddać maniok wystarczająco długiej obróbce termicznej. Surowa roślina zawiera trujące glikozydy cyjanogenne, które przekształcają się w kwas pruski. Najpopularniejsze przepisy na maniok to zwykłe placki, pieczone chipsy i talarki.

Maniok w kosmetyce

Osoby ze skórą atopową mogą bez obawy używać sproszkowanego manioku w postaci maski na twarz lub poprzez nałożenie jego liści zawierających nieuczulającą saponinę. W przypadku podrażnień skórnych lub oparzeń dezynfekuje rany. Dzięki zawartości resweratrolu spada zawartość złego cholesterolu we krwi, a krążenie zostaje usprawnione wraz ze wzmożeniem produkcji jej płytek. Dzięki temu organizm zostaje oczyszczony ze wszelkich zalegających toksyn. Maniok sprawdza się w walce z bólami mięśni, stawów, kości i ścięgien. Stosują go osoby cierpiące na osteoporozę.

Maniok jadalny – gdzie kupić?

W sklepach online lub stacjonarnych waha się pomiędzy 15 – 20 zł za kilogram mąki tapioka lub kassawa. Natomiast za kilogram świeżego korzenia przyjdzie nam zapłacić nawet do 30 zł.

Maniok jadalny jest fantastyczną alternatywą dla osób cierpiących na nietolerancję na gluten lub stosujących dietę paleo, w przypadku chorób skórnych, na egzemę. Całkowicie bezpieczny w użytkowaniu i spożywaniu, o ile wcześniej zostanie odpowiednio przygotowany. Warto sięgnąć po jukę w celu lepszego i zdrowszego odżywiania, a także w celu wspomagania funkcjonowania organizmu.

Najlepsza odżywka do brwi – co musisz wiedzieć!

About Post Author