Skip to main content
odżywka do rzęs

Odżywka do rzęs – Jak działają

Odżywka do rzęs – Jak działają
5 (100%) 2 votes

Odżywki do rzęs to coraz popularniejszy kosmetyk, stosowany głównie przez kobiety. Jednak można znaleźć bardzo wiele różnych produktów, które też różnią się formą aplikacji, składem czy przede wszystkim ceną.

Można znaleźć produkty do pielęgnacji rzęs za 5 złotych, ale też dostępne są specjalne sera za 400 złotych. Jak wybrać to najlepsze dla siebie?

Rzęsy mają chronić oko

Warto pamiętać o tym, że głównym zadaniem rzęs jest ochrona oczu. Dlatego u większości osób osiągają one długość 7-12 mm na górnej powiece i 6-9 mm na dolnej powiece. Sama ilość rzęs też może się różnić. Szacuje się, że na górnej powiece rośnie 85-200 rzęs, a na dolnej jedynie 50-100 rzęs. Różnice w ilości czy długości mogą więc być znaczne. Niektóre osoby z natury mają długie i gęste rzęsy, a inne choć rzęs mają dużo, to są one dość krótkie i przez to oko wygląda mniej atrakcyjnie niż byśmy chcieli. Także kolor rzęs może być problematyczny.

Jak działają odżywki do rzęs?

Osoby o jasnej karnacji zwykle mają też bardzo jasne rzęsy, które bez pomalowania ich np. tuszem do rzęs, są praktycznie niewidoczne. Oczywiście dla fizjologii i działania rzęs nie jest to problematyczne, ale dla osób, które chcą ładnie wyglądać może być powodem kompleksów. Jak sprawić, żeby rzęsy były ładne? Pomocne może być serum do rzęs.

Odżywka wedle potrzeb

Niektóre osoby szukają odżywki, która sprawi, że ich rzęsy będą dłuższe. Inna osoba chce je przyciemnić. A jeszcze kolejna będzie szukała środka na zagęszczenie włosków. Najlepsza odżywka do rzęs, to taka, która da pożądany efekt. Na rynku jest bardzo wiele serów czy odżywek, które mają poprawiać wygląd rzęs. Różnią się one także składnikami aktywnymi. Z powodzeniem można znaleźć produkty oparte o wyciągi roślinne, jak i odżywki stymulujące porost rzęs komponowane na bazie najnowszych odkryć medycyny.

Bimatoprost czy roślinne składniki?

Najbardziej kontrowersyjnym składnikiem w odżywkach na porost rzęs jest bimatoprost. Wiele osób nie chce go używać, bo jest to składnik stosowany w leczeniu jaskry i panuje pogląd, że można sobie uszkodzić oko. To nie prawda! Po pierwsze faktycznie składnik ten używany jest w kroplach do oczu, ale w stężeniu 0,1-0,3 mg/ml. Natomiast w odżywkach stosuje się stężenie do 0,03%. Czyli nawet 10-krotnie niższe! Po drugie odżywkę do rzęs aplikuje się na linii rzęs, aby produkt dotarł do cebulek. Zatem produkt ten nie ma kontaktu z oczami. A jakie daje efekty na rzęsach? Ponad 45% osób uzyskuje świetne efekty. Na tyle dobre, że poleca takie odżywki innym.

Z kolei naturalne składniki stosuje się jako elementy wspomagające stosowanie odżywek z bimatoprostem lub też w osobnych kuracjach, skupiających się na przykład na poprawieniu kondycji rzęs. Jeśli komuś zależy na lepszej kondycji rzęs, ale nie na ich wydłużeniu powinien zastosować właśnie sera oparte o witaminy i składniki naturalne. Głównie w takich produktach stosuje się witaminy B5 czy E. Bardzo często stosuje się też panthenol, aloes czy allantoinę, które mają nawilżać, wygładzać włos, łagodzić podrażnienia powstałe na skórze przy cebulce czy też regenerować rzęsy. Także dodatek oleju rycynowego sprawia, że rzęsy po kuracji są bardziej elastyczne, grubsze i ciemniejsze.

Ile czasu trzeba używać odżywki?

Odżywki do rzęs opinie mają bardzo różne. Jednak najczęściej wynika to z braku wiedzy, o tym jak działają rzęsy! Trzeba wiedzieć, że rzęsy mają fazy wzrostu. W jednej rosną z cebulek, potem są w fazie stałej, następnie przygotowują się do wypadania, a w końcowej wypadają. Jeśli chcemy mieć długie rzęsy to trzeba stosować odżywkę w fazie anagenu, czyli wzrostu rzęs. Ta faza trwa 1-2 miesiące i nie każda z rzęs jest w tej fazie w tym samym czasie. Co to znaczy? Oznacza to, że odżywka do rzęs efekty da dopiero, gdy trafimy na fazę wzrostu rzęs!

Dlatego zalecane jest, aby używać jej co najmniej 3 miesiące, ponieważ w tym czasie większość rzęs przejdzie fazę anagenu, a więc będzie można pobudzić je do dłuższego wzrostu. Dzięki temu rzęsy urosną dłuższe niż bez wspomagania odżywką.

Ale ponieważ nie zapobiegnie się przejściu rzęs w kolejną fazę trzeba uzyskane efekty podtrzymywać. Nawet po intensywnej 3-miesięcznej kuracji zaleca się, aby odżywka do rzęs pozostała na stałe w naszej pielęgnacji. Można ją nanosić 1-2 razy w tygodniu, aby pobudzić kolejne rzęsy, będące w fazie wzrostu. W ten sposób cały czas będziemy cieszyć się ładnymi rzęsami. Niestety tak funkcjonuje nasz organizm, że żadnej z faz wzrostu rzęs nie można zatrzymać, a więc czy chcemy czy nie, i tak będą one wypadać. Same rzęsy żyją około 100-150 dni. Ale po tym jak przejdą ostatnią fazę, na ich miejsce wyrosną nam nowe!

Podsumowując…

Można powiedzieć, że stosowanie odżywek do rzęs bardzo poprawi ich wygląd. Jednak w zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, warto wybrać inną odżywkę. Najlepsze z nich mogą wydawać się drogie, ale zwykle ich działanie jest ponadprzeciętne i już po kilku tygodniach można mieć wachlarz z rzęs, które będą widoczne z daleka. Warto dbać nie tylko o samą cerę, ale i o okolice oczu,w tym okalające je rzęsy.

Która kobieta nie chciałaby mieć pięknych, długich rzęs? Która nie chciałaby uwodzić spojrzeniem czy też wzbudzać zazdrość u swoich koleżanek? Odpowiedź jest prosta i wystarczy zadbać o rzęsy odpowiednimi preparatami.

Najprostszym i popularnym sposobem jest stosowanie odżywki do rzęs. Zawiera ona substancje aktywne, które pobudzają rzęsy do wzrostu. Dzięki niej włoski stają się grubsze, dłuższe, gęstsze i nieco ciemniejsze. Odżywkę do rzęs stosuje się zazwyczaj około trzech miesięcy, wówczas efekty są optymalne. Sposób jej aplikacji jest szybki, ponieważ wystarczy nałożyć płyn za pomocą wbudowanego pędzelka na linię rzęs tak jak eyeliner.

Pierwsze efekty widoczne są po około dwóch tygodniach, natomiast po upływie czasu, który jest zalecany przez producenta, można cieszyć się pięknymi, długimi rzęsami. Taki sposób poprawiania wyglądu jest coraz bardziej popularny oraz konkuruje ze sztucznym przedłużaniem rzęs. Jest alternatywą, która wymaga czasu, ale przynosi wymierne rezultaty i pozwala oszczędzać pieniądze. Przewaga stosowania odżywki nad sztucznym przedłużaniem rzęs jest taka, że po zaprzestaniu stosowania rzęsy wracają do stanu pierwotnego. Po zdjęciu sztucznych rzęs, te naturalne niejednokrotnie są w opłakanym stanie.

Natura nie obdarzyła Cię długimi, czarnymi rzęsami? Jeśli zauważyłaś, ze Twoje rzęsy stały się dodatkowo słabe, wypadają i mają jasny kolor, spróbuj wzmocnić je odpowiednim preparatem. W tym celu udaj się do drogerii lub apteki i spytaj o najlepszą odżywkę do rzęs. Zakup właściwego kosmetyku pozwoli wzmocnić włoski i pobudzi je do wzrostu.

Od lat panuje mylne przekonanie, że używanie tuszów od rzęs osłabia włoski. W rzeczywistości nowoczesne kosmetyki nie wpływają negatywnie na kondycję rzęs a wręcz przeciwnie, często pomagają je odżywić. Jednak zawartość wzmacniających składników w maskarze nie może się równać tym, które ma w składzie odżywka do rzęs. Jest to preparat stricte przeznaczony do odbudowy słabych włosków, również na brwiach. Produkt należy stosować codziennie, zgodnie z treścią ulotki. Efekty zauważysz szybko, jednak w pełna poprawa kondycji rzęs nastąpi po kilku miesiącach.

Wzmocnione rzęsy będą piękniejsze i makijaż oczu będzie się lepiej prezentować. Na zakup odżywki naprawdę warto się skusić!