orteza stabilizator na kolano
News

Orteza na kolano – czyli o tym co to jest i jak działa?

Kto z Nas nigdy nie doznał żadnego urazu niech podniesie rękę w górę. Według statystyk gromadzonych przez Szpitalne Oddziały Ratunkowe (potocznie SOR) urazy kończyn należą do najpowszechniejszych i to nie tylko wśród młodych, aktywnych ludzi. Często takim urazom ulegają również osoby starsze, których motoryka nie jest już na tyle sprawna, a refleks niejednokrotnie zawodzi. Orezy na kolano to dobry wybór dla tych, którzy dostali kontuzji i też dla tych, którzy profilaktycznie chcą takiej kontuzji uniknąć. Z poniższego artykułu dowiesz się czym jest orteza stawu kolanowego, jak działa i jaką wybrać by pełniła swoją funkcję we właściwy sposób.

Co to jest, jak działa orteza na kolano?

Orteza na kolano znana również jako stabilizator kolana lub orteza stawu kolanowego to specjalistyczna opaska medyczna służąca do stabilizacji lub unieruchomienia stawu kolanowego. Taka orteza na kolano pełni funkcję profilaktyki stawu kolanowego w sytuacji gdy jest on narażony na intensywny wysiłek. Warto zwrócić uwagę na różnicę między stabilizatorem, a opaską uciskową. Użycie tej pierwszej najczęściej zaleca lekarz w celu utrzymania aktywnej rehabilitacji pacjenta.

Orteza stawu kolanowego ma wiele zastosowań, bo prócz wspomnianej profilaktyki i zapobiegania nadwyrężania stawu kolanowego, stosuje się ją jako element leczenia kontuzji. Po urazie najczęściej pojawia się opuchlizna i obrzęk w tym miejscu. Dlatego warto rozważyć zakup, bo taki stabilizator na kolano spowoduje nie tylko złagodzenie nieprzyjemnych skutków urazu, ale usztywni kolano. 

Stabilizator na kolano jest również często polecany jako zamiennik gipsu. Dzięki temu, że powoduje usztywnienie w stawie kolanowym. Dodatkowo zdecydowanym atutem tego typu rozwiązania jest fakt, że opaska stabilizująca odciąża staw i przylegające do niego mięśnie, a także więzadła. Pozwala to na zachowanie pełnej kontroli nad kontuzjowanym kolanem, ale też znacząco wpływa na uniknięcie ponownego urazu. 

Jak stosować ortezę na staw kolanowy?

Orteza na kolano pełni przede wszystkim funkcję dynamicznej rekonwalescencji, czyli powala na szybsze dojście do stanu sprzed kontuzji przy jednocześnie aktywnym trybie życia. Kolano jest niewątpliwie narażone na liczne kontuzje nie tylko wśród lekkoatletów i sportowców. To właśnie ten staw pełni ważną funkcję, bo dzięki niemu można zginać nogi, chodzić i biegać. Na stawie kolanowym wspiera się niemal cały ciężar ciała, dlatego pełni tak istotną rolę w układzie nie tylko mięśniowym ale i kostno-szkieletowym człowieka. 

Z uwagi na to, że orteza na staw kolanowy ma szerokie zastosowanie i jest bardzo popularna nie tylko wśród sportowców to ma wiele zastosowań. Stabilizator najczęściej jest zlecany przez lekarza i to on podaje szczegółowe wytyczne jak powinien być używany, ale warto wiedzieć, że orteza:

  • ma zastosowanie po przebytych urazach, kontuzjach,
  • używa się jej po operacjach w okolicy kolana, rzepki, łękotki,
  • profilaktycznie przeciw ponownej kontuzji, jednak jest to masywny sprzęt medyczny i zapobiegawczo przeciw urazom specjaliści polecają opaskę uciskową lub specjalny ściągacz na kolano zamiast ortezy na staw kolanowy

Orteza stawu kolanowego – jaką wybrać?

Z uwagi na to, że orteza pełni funkcję przede wszystkim leczniczą, ale również może być stosowana profilaktycznie lub w celu skorygowania wad postawy warto zastanowić się jaką wybrać, jaka najlepsza i jak długo nosić taką ortezę? 

O tym jak długo nosić ortezę na staw kolanowy decyduje głownie lekarz ortopeda lub fizjoterapeuta, w zależności od tego, który z wyżej wymienionych specjalistów zlecił stosowanie stabilizatora. Zazwyczaj orteza na staw kolanowy powinna być ściągana na noc, ale nie jest to reguła i decyzję o tym podejmuje ostatecznie lekarz specjalista. 

Kwestia tego jaka najlepsza będzie orteza stawu kolanowego to należy mieć na uwadze głównie w jakim celu będzie stosowana. Napawano ogromne znaczenie będzie mieć tworzywo z jakiego została wykonana. Z uwagi na to, że większość ortez jest dostępnych głównie w sklepach medycznych i tam najlepiej dokonać zakupu to mają one różne wykonanie. 

Najczęściej jednak orteza stawu kolanowego może być miękka (znana także pod nazwą elastyczna), półsztywna lub sztywna. Tworzywo z jakiego wykonuje się taką ortezę to głownie perforowana, neoparowa pianka, która dodatkowo pokryta jest tkaniną nadającą estetyczny wygląd. Wewnątrz ortezy umieszczone są szyny, które mają za zadanie unieruchomić i stabilizować staw kolanowy. Orteza stawu kolanowego może być uniwersalna lub dedykowana na prawe albo lewe kolano. 

About Post Author

Od kilku lat zajmuję się pisaniem na tematy związane ze zdrowiem, odchudzaniem, aktywnością fizyczną.