sen stres zdrowie
Zdrowie

Śpij dobrze! Jakie produkty sprzyjają zasypianiu

Bezsenność może mieć różne przyczyny, ale można ją na szczęście zwalczać na wiele sposobów, zaczynając chociażby od codziennej diety. W rzeczywistości istnieje kilka produktów, które, jeśli są spożywane regularnie, będą w stanie wpływać na dobrą jakość snu, pomagając w ten sposób zmniejszyć stres i zmęczenie. Produkty te stymulując poziom melatoniny, wspomagają nasz układ nerwowy i trawienny, pomagając nam tym samym przeciwdziałać bezsenności lub problemom związanym z efektywnym odpoczynkiem. Jeśli masz problemy ze snem, poznaj listę dziesięciu produktów, na które powinieneś zwrócić uwagę aby to zmienić.

Orzechy

Orzechy, stanowią nieodzowny element każdej zbilansowanej diety, osób dbających o dobrą kondycję organizmu. Ale nie wszyscy wiedzą, że również istotnie mogą wpłynąć na jakość snu i pomóc nam lepiej sypiać. Orzechy są szczególnie bogate w magnez i są źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które zwiększają poziom melatoniny (hormonu regulującego cykl snu i czuwania). Dlatego zaleca się spożywanie orzechów jako wieczornej przekąski przed pójściem spać.

Migdały

Podobnie jak orzechy włoskie, migdały nie tylko przyczyniają się do produkcji melatoniny, ale także sprzyjają naturalnemu metabolizmowi energetycznemu, ponieważ są wyjątkowym źródłem magnezu. Dobrze funkcjonujący metabolizm energetyczny sprzyja rozluźnieniu mięśni, a tym samym lepszemu wypoczynkowi.

Płatki owsiane

Owies to łatwo przyswajalne ziarno, bogate w wapń i magnez, ale jest także naturalnym źródłem melatoniny. Sole mineralne zawarte w owsie sprzyjają rozluźnieniu mięśni, a jego regularne spożywany może działać równoważąco na układ nerwowy, pomagając nam się zrelaksować i lepiej przesypiać noce. Szczególnie polecany jest osobom wykonującym bardzo stresującą pracę na poziomie psychicznym lub cierpiącym na łagodne formy lęku utrudniające odpoczynek.

Pure Mente Dream On Drops

Pure Mente Dream On Drops

Owoce

Wśród owoców, które pomogą nam lepiej spać, są: brzoskwinie, banany, jabłka i morele. Morele, świeże lub suszone, mają wysoki poziom potasu, bromu i witaminy B i są uważane za uspokajający owoc. Brzoskwinie zaliczane są do sojuszników w walce z bezsennością dzięki obecności magnezu i witaminy B3 (niacyny), która również działa uspokajająco. Banany z kolei zawierają witaminę B, tryptofan i magnez dzięki czemu pomagają w produkcji serotoniny, która pomaga odzyskać równowagę psychiczną i poprawia jakość snu. Jabłko zaś jest idealnym owocem na podwieczorek, ponieważ jest lekkostrawne i moczopędne.

Sałata

Sałata pomaga nam „czuć się lekkim”. Jest bogata w wodę, minerały i witaminy, dzięki czemu ma działanie oczyszczające, które pozwala nam na spokojny sen. Polecana jest zarówno do dań surowych, jak i posiłków gotowanych ze względu na obecność laktukarium, substancji o działaniu uspokajającym i relaksującym.

Ryż

Uważa się, że ryż korzystnie wpływa na sen z dwóch powodów. Z jednej strony jest lekkostrawny, dzięki czemu po spożyciu ryżu w późnej porze obiadowej, nie odczuwamy uczucia ciężkości, utrudniającego zasypianie. Z drugiej strony ryż ma wysoki indeks glikemiczny, który może stymulować produkcję tryptofanu. Tryptofan to aminokwas stymulujący produkcję serotoniny, hormonu wpływającego na rozluźnienie mięśni i dobre samopoczucie.

Aromatyczne zioła

Bazylia, majeranek i oregano pomogą nam się zrelaksować i lepiej sypiać. Bazylia działa uspokajająco i odprężająco, i jest szczególnie korzystna dla osób cierpiących na schorzenia układu pokarmowego, a także mających problemy z zasypianiem z tego powodu. Majeranek z kolei działa uspokajająco oraz przeciwbólowo, polecany jest osobom, które niespokojnie śpią. Oregano ma działanie uspokajające i nasenne, co czyni go jednym z uznanych preparatów ziołowych dedykowany osobom mającym problemy z zasypianiem na tle nerwowym.

Świeże sery

Mleko, jogurt i niskotłuszczowe sery mogą pomóc w aktywacji serotoniny i pomimo tego, że nie tolerujesz laktozy, będą one łatwo trawione. Są dobrym źródłem tryptofanu i oczywiście wapnia, dzięki czemu pomagają zmniejszyć stres i zmęczenie. Niestety tego samego nie możemy powiedzieć o serach dojrzewających, które mogą obciążać układ trawienny i z pewnością nie pomogą nam w spokojnym śnie. Zwłaszcza jeśli będą spożywane wieczorem.

Pure Mente Dream On Capsules

Pure Mente Dream On Capsules

Kapusta

Kapusta sprzyja dobremu okołodobowemu rytmowi snu i czuwania oraz pomaga w odpoczynku, ponieważ jest bogata w składniki mineralne (zwłaszcza potas), witaminy i kwas foliowy. W szczególności zwłaszcza ten ostatni związek wpływa na rozluźnienie i prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. W naszej diecie zatem nigdy nie powinno zabraknąć kapusty, ponieważ ma silne działanie oczyszczające i moczopędne. Jest szczególnie odpowiednia dla osób, które z powodu stresu lub problemów z trawieniem mają trudności z zasypianiem.

Herbaty Ziołowe

Najlepszym sposobem na zakończenie stresującego dnia jest wypicie dobrej, gorącej herbaty ziołowej, która wpływa na odprężenie i trawienie, dzięki czemu pomoże nam zasnąć i w pełni wypocząć. Które zioła wybrać? Oprócz bardziej klasycznego rumianku, jeśli cierpisz na bezsenność, wypróbuj ziołową herbatę z limonką, głogiem lub melisą, która okaże się znakomitym rozwiązaniem na przeciwdziałanie stresowi i nerwowości.

Już w starożytności odpowiednia dobrana żywność uważana była za prawdziwy naturalny lek i przydatne narzędzie do lepszego życia oraz zachowania właściwej formy. Aby dobrze się czuć w ciągu dnia, należy przede wszystkim dobrze się wysypiać i ustawić właściwy cykl pory czuwania. W tym przypadku bardzo pomocna może okazać się właśnie ukierunkowana dieta.

Najlepsza odżywka do brwi – co musisz wiedzieć!
Najlepsze tabletki na odchudzanie ranking
SlimDropico krople na odchudzanie

About Post Author

Witam, Jestem Edyta, kosmetolog, zdrowie, uroda, moda