tutore opinie
Opinie

Nauka zdalna z Tutore – opinie i możliwości

Gra na gitarze, rysunek, szachy, ale także matematyka czy język angielski – tego wszystkiego można uczyć się nie wychodząc z domu. Jak to działa?

Najważniejsze różnice w nauce zdalnej 

Szkoła, która bardziej przypomina serial science fiction niż fizyczny budynek staje się rzeczywistością na naszych oczach. Kiedyś skojarzenie edukacji z koniecznością opuszczenia domu było tak samo oczywiste jak w przypadku pracy, dziś jedno i drugie się zmienia. Nauka zdalna rodzi jednak wiele wyzwań i wiąże się z pytaniami, na które odpowiedzi ciągle szukamy. Czy to metoda dobra dla każdego? Od czego zacząć? Jak uczynić ją efektywną? Czy wszystkiego można nauczyć się zdalnie? Spróbujemy rozwiać tę wątpliwości analizując ofertę Tutore – szkoły online oferującej kursy online dla dzieci i dorosłych.

Od czego zacząć? Tutore?

Wybór i rozpoczęcie dodatkowej edukacji zdalnej (innej niż szkolna) należy rozpocząć od dokładnego poznania oferty, oraz rozeznania zainteresowań i potrzeb edukacyjnych dziecka. Kursy można podzielić na takie związane z umiejętnościami artystycznymi, językowymi czy ścisłymi. W niektórych przypadkach mogą one pełnić rolę uzupełnienia nauki w szkole, w innych zaś będą wyłączną formą nauki.

Obserwując dziecko z pewnością wiemy, w którym kierunku chciałoby się ono rozwijać. My zaś chcielibyśmy, żeby rozwój ten przebiegał w bezpiecznych, sprawdzonych i wygodnych warunkach. Tutaj do akcji wkraczają pedagodzy prowadzący zajęcia. Małe, kilkuosobowe grupy którymi się opiekują mogą skorzystać na ich doświadczeniu dzięki kontaktowi wideo. Jest to zupełnie inna interakcja niż w szkolnej klasie, gdzie dziecko rozpraszać mogą miliony bodźców zewnętrznych, z rówieśnikami na czele. Dziecko może łatwiej zdobywać wiedzę, a dodatkową motywacją będzie też wybranie interesującego kierunku nauki.

Pierwszym krokiem w podejmowaniu decyzji o zapisaniu dziecka na zdalne zajęcia jest więc wybór konkretnego kursu. Pomocny jest jednak fakt udostępnienia przez szkołę możliwości odbycia pierwszej, bezpłatnej lekcji próbnej – co pozwala upewnić się, że to właściwe zajęcia. To, jaki kurs wybieramy powinno być uwarunkowane potrzebami dziecka, jego wiekiem, poziomem rozwoju, a także ilością czasu. Z dodatkowymi zajęciami nie warto przesadzać – dla rozwoju dziecka równie ważny jest odpoczynek!

Co jest potrzebne do nauki zdalnej?

Dziecko nie musi dojeżdżać na zajęcia, co powoduje pewną oszczędność czasu, nie musimy się też martwić o jego transport i bezpieczeństwo. Nauka zdalna może odbywać się praktycznie w dowolnym miejscu, co nie znaczy jednak że nie trzeba się do niej przygotować. Dobrze, kiedy dziecko znajdzie swoje własne ulubione miejsce do nauki. To może (ale nie musi) być biurko, przy którym odrabia lekcje. Istotne, aby było to miejsce w którym nikt nie będzie mu przeszkadzał, nie rozproszą go rozmowy dorosłych ani bodźce zewnętrzne, np. zwierzęta czy telewizor. 

Na naukę zdalną trzeba także wygospodarować czas. Powinna się ona odbywać w momencie, w którym dziecko ma dość siły i skupienia, aby czynnie brać udział w zajęciach. Nie może więc odbywać się zbyt wcześnie po zajęciach szkolnych, ale także zbyt późno wieczorem. 

Zajęcia online wymagają komputera, w szczególności jeśli mowa o zajęciach z grafiki czy programowania. Do kursu gry w szachy przyda się plansza, a żeby nauczyć się grać na gitarze trzeba ją posiadać. Najważniejszą rzeczą, którą trzeba przygotować jest jednak motywacja – dziecko które będzie zainteresowane tematem będzie szybciej obserwować swoje postępy, a przez to skuteczniej uczyć.

Czego można nauczyć się zdalnie?

Obserwując ofertę kursów w Tutore łatwo zauważyć, że są one zarówno odpowiedzią na zainteresowania i potrzeby uczniów, jak i na kierunki oraz trendy przydatne w przyszłym życiu zawodowym i prywatnym. Od dziecka nie oczekuje się oczywiście wieloletniego planu na przyszłość, rodzice lubią jednak kiedy dzieci uczą się rzeczy praktycznych. Kursy przez Internet podzielić można zasadniczo na dwie kategorie: takie, które wzbogacają zakres edukacji szkolnej, i takie które wychodzą poza jej zakres.

Do pierwszej kategorii zaliczymy kursy z języka polskiego, języka angielskiego i matematyki. Przedmioty te uwzględnione są w programie obowiązkowej edukacji szkolnej, nastręczają jednak czasem dzieciom wielu problemów. Częstym i popularnym ich rozwiązaniem są korepetycje. Kursy online mogą stanowić ciekawą konkurencję, o dużej przewadze którą jest ich dostępność. Niezależnie bowiem czy w małej miejscowości, czy wielkim mieście można z nich korzystać tak samo. 

tutore opinie

Metoda nauczania często bywa nawet ważniejsza, niż zakres. W Tutore można więc spotkać kurs matematyki oparty o popularną grę komputerową Minecraft, co z pewnością ucieszy najmłodszych, a zadziwi rodziców. Jak to możliwe, że gra komputerowa służy edukacji? Cóż, wiele gier wymaga umiejętności logicznego myślenia, a jeśli podejść do nich z doświadczonym pedagogiem, okaże się że mogą przysłużyć się także nauce obliczeń matematycznych a nawet umiejętności programowania. Wtedy czas spędzony na grze okaże się dobrą inwestycją w przyszłość, a wiedza będzie niejako zakradać się do umysłu dziecka w sposób niekojarzący się z typową nauką.

W przypadku nauki języka obcego najbardziej istotna wydaje się praktyka – immersja, czyli zanurzenie dziecka w języku poprzez porozumiewanie się obcym językiem przez całe zajęcia, ale także wykorzystanie wszystkich zmysłów i zachęcenie do ruchu, to sposób który pozwala skutecznie i szybko przyswoić obce słownictwo. Takie zajęcia pomagają nie tylko rozumieć ze słuchu, ale także samodzielnie komunikować się w obcym języku. Gramatyka także ma tam swoje miejsce.

Zajęcia online mogą także odpowiadać na pozaszkolne zainteresowania dziecka, takie jak gra na gitarze, rysunek, gra w szachy czy grafika komputerowa. Realizując swoje zainteresowania dziecko uczy się nowych umiejętności, które nie tylko sprawią mu satysfakcję, ale także potencjalnie przydadzą się w przyszłości na rynku pracy. Zajęcia w małych grupach, pod okiem doświadczonych praktyków i pasjonatów pozwalają lepiej zrozumieć nowe pojęcia i umożliwiają zadawanie pytań. Nauczyciel ma zaś stałą kontrolę nad progresem uczniów, dzięki czemu także rodzice widzą ich postępy na bieżąco.

Czy kursy online są dla każdego?

Wielu z nas zdążyło przekonać się o tym, że szkoła zdalna potrafi być nieco bardziej wymagająca od tradycyjnej, szczególnie w polskim systemie szkolnictwa, który nie był na nią gotowy. Z odsieczą przychodzą jednak prywatne firmy, których oferta jest dostosowana zarówno do możliwości dzieci, jak i do ich zainteresowań. Edukacja zdalna ma swoich zwolenników, wielu badanych uważa że zostanie z nami „na dłużej” – choć tak naprawdę jej historia to kilkaset lat, liczone od powstania pierwszych kursów korespondencyjnych.

Świat staje się cyfrowy, czy tego chcemy czy nie. Praca z domu stała się normą, nauka idzie w ślad za nią. Nie jest to więc chwilowa moda czy kaprys, ale trend który znacząco wpływa na kształt edukacji. Ma swoje zalety: dostępność i multimedialność. Ma jednak także wymagania: niektórym uczniom może być potrzebna dodatkowa motywacja lub odrobina czasu na „przestawienie się” na taki tryb. Rolą pedagogów zdalnych jest rozpoznanie charakteru poszczególnych uczniów i dobranie do niego odpowiednich wzmocnień. Nieduże grupy pomagają jednak także we wzajemnej motywacji między uczniami, którzy często nawiązują relacje, kiedy okazuje się że mają wspólne zainteresowania.

Jeśli nie mamy pewności co do tej metody, lub wahamy się który kurs wybrać dla dziecka, dobrym pomysłem jest skorzystanie z bezpłatnej lekcji próbnej. Podczas niej można poznać zarówno materiał jak i sposób prowadzenia zajęć. Dziecko, jako główny zainteresowany będzie miało okazję na własnej skórze przekonać się, jak to wygląda.

Podsumowanie

Jest wiele metod nauki: można oglądać filmy w Internecie, można uczyć się z książki, utrwalać wiadomości pielęgnując tradycyjny „system powtórek” czy robić zadania domowe. Sposób musi być dopasowany do ucznia, ale czasem także do okoliczności. Często nauka online będzie najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem, a kiedy po drugiej stronie znajdą się doświadczeni nauczyciele – także najbardziej efektywnym. W ten sposób można odbywać naukę języka z native speakerami, uczyć się grafiki komputerowej przez praktykę, czy kurs gry na gitarze przez ćwiczenia z doświadczonym muzykiem. Warto spróbować, aby przekonać się o skuteczności tego rozwiązania u naszego dziecka.

About Post Author

Witam, Jestem Edyta, kosmetolog, zdrowie, uroda, moda