News

Czarne złoto, czyli węgiel aktywny w domowej kosmetyce

Jeśli całe życie miałaś kłopotliwą cerę, z którą żaden drogi kosmetyk nie mógł sobie poradzić, to czas wypróbować czarne złoto z apteki.

Czarne złoto to nic innego jak węgiel aktywny, znany ze swoich silnych cech adsorpcyjnych środek leczniczy. W naszych domowych apteczkach znajduje szczególne miejsce, zwłaszcza gdy w domu panuje epidemia biegunki. Okazuje się jednak, że węgiel możemy zastosować również w domowej kosmetyce i to na kilka sposobów.

Ogromnym plusem tego środka jest jego cena. Już za kilka złotych nabędziemy opakowanie węgla w każdej aptece, nie zrujnuje więc on naszego portfela. Do czego jednak przyda nam się węgiel? Najczęściej wykorzystać go możemy do przygotowania maseczki oczyszczającej. Świetnie poradzi sobie z zapchanymi porami czy tłustą cerą.

Niestety nie każda z nas może taką maseczkę przygotować. Jeśli masz wrażliwą skórę, skłonną do podrażnień i zaczerwień to nie powinnaś jej używać, gdyż węgiel w swojej czystej postaci jest na tyle silnym środkiem, że może spowodować niechciane podrażnienia. Jeśli jednak nie masz z tym kłopotu to śmiało korzystaj z domowej maseczki. Zrobić ją możesz w kilku prostych krokach:

  1. rozkrusz w zależności od wielkości jedną lub dwie tabletki węgla (jeśli kupiłaś węgiel w kapsułkach to musisz otworzyć ze dwie – trzy kapsułki) i dodaj je do pojemnika lub miseczki w której będziesz przygotowywać maseczkę
  2. do rozkruszonego węgla dodaj łyżkę wody
  3. maseczka musi zgęstnieć, dlatego polecam dodać łyżeczkę żelatyny, która spowoduje, że po nałożeniu kosmetyku na twarz maseczka zgęstnieje i będziesz ją mogła ściągnąć poprzez jej oderwanie.
  4. wymieszaj wszystkie składniki ze sobą tak by nie zostały grudki i nałóż na twarz. Uważaj tylko, by nie nałożyć jej zbyt blisko włosów i brwi, gdyż przy ściąganiu maseczki mogłabyś je wtedy niechcący wyrwać
  5. tak przygotowaną maseczkę pozostaw na ok. 10-15 minut od chwili zgęstnienia

Jeśli jednak nie jesteś zwolennikiem żelatyny i wolałabyś jej nie używać, to do węgla dodaj małą łyżeczkę wody a zamiast żelatyny dodaj łyżeczkę jogurtu naturalnego. Pamiętaj jednak o tym, że w takim przypadku maseczka będzie gęsta, ale nie stwardnieje, więc musisz uważać, by się nie zsunęła z twarzy. Możesz nałożyć ją na całą twarz i dekolt lub jedynie punktowo albo w strefie T. Możesz też ją wykorzystać do innych części ciała, jednak musisz wtedy pilnować odpowiednie proporcje składników.

Oprócz maseczki z węgla możesz przygotować również pastę wybielającą. W ten sposób pozbędziesz się przebarwień i nadasz zębom jaśniejszy odcień. Pastę przygotujesz bardzo szybko – rozkrusz tabletkę węgla i dodaj do niego kroplę wody. Wymieszaj ze sobą i za pomocą szczoteczki nałóż pastę na zęby. Odczekaj kilka minut i wypłucz zęby, po czym umyj je jeszcze raz zwykłą pastą. Zobacz whitify system do wybielania zębów.

Węgiel jest środkiem ścierającym, dlatego pamiętaj by zachować umiar w jego stosowaniu, by nie uszkodzić szkliwa. Jeśli jednak obawiasz się, że pocierając szczoteczką mimo wszystko uszkodzić szkliwo, to zamiast niej użyj zwykłego pędzelka i posmaruj zęby pastą z węgla. W ten sposób nie będziesz silnie naciskać na zęby a efekty będą takie same.

Węgiel aktywny jest świetnym środkiem oczyszczającym i antybakteryjnym, dlatego warto dać mu szansę i wypróbować go w codziennej kosmetyce. Przy okazji zaoszczędzisz kilkadziesiąt złotych, które będziesz mogła przeznaczyć na inne przyjemności.

About Post Author